top of page

Continuum: Waltz for Rose

Třetím trackem na novém albu Continuum je sólová klavírní verze mé skladby Waltz for Rose (Valčík pro Růžičku), kterou jsem napsal na začátku roku 2014 v době studií skladby na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze ve třídě profesora Karla Růžičky. Byl to můj finální rok studia skladby, tak jsem jej patřičně chtěl zakončit nějak slavnostně. V té době jsem hodně poslouchal a vzhlížel ke kapele SF Jazz Collective a jejich barva a aranžmá mi učarovaly natolik, že jsem vytvořil postupně během roku 5 skladeb pro noneto, které jsem sestavil do suity s názvem "Simple Melodies".


Své skladby jsem v průběhu roku konzultoval na hodinách s panem Růžičkou, řekl jsem mu, že mám v úmyslu vytvořit jazzovou suitu, na což mi odpověděl, že by v ní určitě neměl chybět valčík. Nápad se mi líbil a tak jsem z úkolu udělal zároveň skladbu na přání, jejíž název jsem do poslední chvíle tajil pod pracovním názvem Valčík.


Větší detaily vzniku si již nepamatuji a asi stejně nejsou příliš podstatné. Těsně před premiérou suity v pražském jazzovém klubu Reduta jsem panu Růžičkovi prozradil název a také to, že se jedná o mé poděkování za krásné čtyři roky studia pod jeho vedením.


Waltz for Rose se podařilo na dalším koncertě v liberecké ZUŠ natočit díky mistrovi zvuku Michalu Brůnovi a s touto nahrávkou jsem o rok později uspěl v soutěži OSA o jazzovou skladbu roku 2015. Ústřední sólo tehdy na tenor saxofon hrál Ivan Klečka a na trubku Štěpánka Balcarová a myslím, že hlavně díky těmto dvěma virtuózním hráčům měla nahrávka takový úspěch.


V září roku 2016 po dlouhé nemoci odešel pan Karel Růžička a já v té době zrovna psal aranžmá Waltz for Rose pro brněnský big band mého kamaráda Jirky Kotači Cotatcha Orchestra, který si skladbu vybral, aby si zahrál sólo na křídlovku.


Skladba ještě měla jeden zářez v českém jazzovém rybníčku, na konci roku 2018, kdy ji v rámci soutěže Karla Krautgartnera provedl big band Cotatcha Orchestra pod vedením výše uvedené Štěpánky Balcarové. Tenorové sólo zde hrál famózní Luboš Soukup.


Nyní v roce 2021 jsem se ke skladbě vrátil při práci na desce Continuum a tentokrát jsem si ji zvolil jako téma sólové klavírní improvizace a vznikla z toho téměř šestiminutová nahrávka plná dějových zvratů...

25 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page